У вечерњим сатима мађарска полиција је на месту на којем је била капија коју су избеглице раније данас пробиле постављала нову бодљикаву жицу. На Хоргошу 2 налази се и двоструки кордон српске полиције који је данас поподне са министром рада Александром Вулином преговарао са избеглицама како би они отишли у прихватни центар у Кањижи и како би се избегли могући сукоби избеглица са мађарском полицијом. Мађарска је саопштила да на 30 дана затвара гранични прелаз Хоргош и да та одлука одмах ступа на снагу.
Мађарске власти саопштиле су раније данас да је 367 избеглица ушло у ту земљу и све су ухапшене, а против њих 316 биће покренут судски поступак у складу са новим прописима. Избеглице су предале више од 70 захтева за азил у Мађарској, од чега су власти одбиле око 40 захтева, док је на основу новог, строжијег закона о државној граници покренут поступак против њих 250 који су осумњичени и за оштећење ограде.
Власти у Мађарској затвориле су границу према Србији, а према извештајима телевизије М1, око 3.000 избеглица се налази на ничијој земљи између Србије и Мађарске.Мања група имиграната стигла у Хрватску, у Шид јутрос стигла два аутобуса са мигрантима. Избеглице и даље пристижу у Товарник, где се спроводе прве безбедносне мере и прихват, да би их одатле хрватске надлежне службе слале према Јежеву, недалеко од Загреба.
21:11 - МАЂАРСКА ПОЛИЦИЈА ПОСТАВЉА ЖИЦУ УМЕСТО КАПИЈЕ НА ГРАНИЦИ
21:07 - ВУЧИЋ ЗА ЦНН: АПЕЛ ЕВРОПИ
20:43 - МАЂАРСКОЈ ПРОТЕСТ ЗБОГ НАПАДА НА НОВИНАРЕ РТС-А
20:31 - МИГРАНТИ СЕ ПОВУКЛИ, ПОВРЕЂЕНО ОКО 300 ОСОБА
Незванично, очекује се да ће део миграната сутра да крене аутобусима према Шиду и Хрватској.
20:15 - БАН ОСУДИЛО ПОСТУПАЊЕ МАЂАРСКЕ ПРЕМА ИЗБЕЛИЦАМА
20:01 - СЛОВЕНИЈА НЕЋЕ СТВАРАТИ БЕЗБЕДНЕ КОРИДОРЕ
19:30 - ОРБАН НАЈАВЉУЈЕ ЗИД ПРЕМА РУМУНИЈИ И ХРВАТСКОЈ
19:22 - СРБИЈА ЋЕ УПУТИТИ ДОДАТНЕ СНАГЕ НА ГРАНИЦУ, УПУЋЕНА ПРОТЕСТНА НОТА МАЂАРСКОЈ
18:53 - ПОВРЕЂЕНО 20 ПОЛИЦАЈАЦА, ДВОЈЕ ДЕЦЕ БАЧЕНО ПРЕКО ЗАШТИТНЕ ОГРАДЕ
18:45 - АУСТРИЈСКА ШАЉЕ ДОДАТНЕ ВОЈНИКЕ НА ГРАНИЦЕ
18:38 - МАЂАРСКА ПОЛИЦИЈА ЗАДРЖАЛА ЈЕДАН БРОЈ ИЗБЕГЛИЦА ЧИЈЕ СУ ПОРОДИЦЕ У СРБИЈИ!
18:12 - ИЗ АУСТРИЈЕ У НЕМАЧКУ СТИГЛО 700 ИЗБЕЛИЦА, ЈОШ 700 СЕ ОЧЕКУЈЕ
18:10 - ИЗБЕГЛИЦЕ ПОЉУПЦИМА И АПЛАУЗОМ ДОЧЕКАЛЕ СРПСКЕ ПОЛИЦАЈЦЕ НА ГРАНИЦИ
18:04 - ВУЛИН: УПОЗОРАВАЛИ СМО ДА ЈЕ МОГЛО ДОЋИ ДО ОВОГА
18:01 - МАЂАРСКА ПОЛИЦИЈА ТУКЛА ЕКИПУ РТС!
17:57 - МАЂАРСКА: СРБИЈА ДА ДЕЛУЈЕ ПРОТИВ ИЗБЕГЛИЦА
17:52 - БРИСЕЛ: СТАБИЛИЗОВАТИ ГРАНИЦЕ
17:51 - ВУЧИЋ СА КОНГРЕСМЕНИМА САД: СРБИЈА ОЧЕКУЈЕ ПОМОЋ
17:39 - ВАЛС: ФРАНЦУСКА НЕЋЕ ОКЛЕВАТИ ДА ОБНОВИ ГРАНИЧНУ КОНТРОЛУ
17:37 - ИЗБЕГЛИЦАМА УКАЗАНА ЛЕКАРСКА ПОМОЋ
17:30 - ОКО 2.000 ИЗБЕГЛИЦА У ПРЕШЕВУ
17:23 - МАЂАРСКА ОБУСТАВЉА САОБРАЋАЈ НА ХОРГОШУ НА 30 ДАНА
17:07 - ХРВАТСКА: ПРИЛИВ ИЗБЕГЛИЦА У ТОВАРНИК, УПУЋУЈУ ИХ ПРЕМА ЈЕЖЕВУ
16:40 - ХИТНА ПОМОЋ НА ХОРГОШУ 2
16:14 - ИЗ КАЊИЖЕ, ИЗБЕГЛИЦЕ АУТОБУСОМ СТИГЛЕ У ШИД
За разлику од претходне две групе избеглица које су дошле такси возилима са југа Србије, ове избеглице стигле су аутобусом.
Како су репортеру Тањуга рекли поједини мигранти, пут Товарника, на хрватској страни границе, кренуо је још један аутобус, а очекује се долазак још најмање три аутобуса.
Раније данас, на гранични прелаз Шид пристигло је око 80 избеглица.
Према проценама, у среду и четвртак границу са Хрватском прошло је око 500 избеглица.
Како су репоретеру Тањуга рекли припадници граничне полиције, гранични прелаз је у потпуности проходан, нема дужих задржавања, осим за теретна возила, с обзиром на то да избеглице границу са Хрватском прелазе ван граничних прелаза, кроз кукурузна поља и њиве.
16:12 - СНИМАК КАДА ЈЕ ПОЛИЦИЈА БАЦИЛА СУЗАВАЦ НА ИЗБЕГЛИЦЕ
15:58 - ОКО 1.000 ИЗБЕГЛИЦА КРЕНУЛО ПЕШКЕ ИЗ АУСТРИЈЕ КА НЕМАЧКОЈ
Додатне провере на граници изазвале су померања и одлагања на тој прузи од Салцбурга, последњег аустријског града на путу за Немачку за многе од хиљада избеглица који су преко југоисточне Европе похрлили последњих седмица у Европу, преноси Ројтерс.
Око 2.000 тражилаца азила окупило се на станици у Салцбургу, а већина њих је ноћ провела у својим камповима на оближњем паркингу узалудно чекајући воз за Немачку, преноси Ројтерс.
"Сада када су избеглице схватиле да возови не иду, наставлили су пут пешке", рекао је гувернер провинције Салцбург Вилфрид Хаслојер и додао да ће станица у том граду ускоро бити затворена.
Представница ОеББ је рекла да детаљи разлога за обустављање железничког саобраћаја на тој деоници за сада нису доступни.
15:51 - НАПЕТО НА ХОРГОСУ 2, ПОЛИЦИЈА ЗБИЈА РЕДОВЕ
Мађарска поиција је отворено запретила да ће применити силу, уколико избеглице покушају да уђу на мађарску територију. Избеглице протестују захтевајући да Мађари отворе гранични прелаз.
Ројтерс је пренео неименованог портпарола мађарске владе који је изјавио да "људи са металним цевима и моткама са српске стране границе покушавају да уђу на територију Мађарске".
Према његовим речима, једна агресивна група избеглица покушава да уђе у Мађарску.
15:15 - ИЗБЕГЛИЦЕ ПРОБИЛЕ ГЛАВНУ ОГРАДУ НА ХОРГОШУ 2
Избеглице које су дан и ноћ провеле на "ничијој земљи" на граничном прелазу Хоргош ненадано су похрлиле према оближњем прелазу Хоргош 2, а онда је једна група пробила главну ограду и ту се задржала због великог броја припадника мађарске полиције с друге стране.
Мађарска је затворила своје границе у понедељак у поноћ након ступања на снагу пооштреног закона о граници који предвиђа затворску казну за сваког ко покуша илегално да је пређе.
Иако је током ноћи рута кретања избеглица уместо ка Београду и Суботици преусмерена на Шид, ка Хрватској, око хиљаду њих, који су на Хоргош стигли раније не одустаје од чекања да их Мађарска прихвати.
14:56 - ПРВА ПРЕСУДА: ДЕПОРТАЦИЈА ЗА ИРАЧАНИНА
"Ово је порука другима, потенцијалним починиоцима, да не треба да чине то кривично дело", рекао је судија мађарског суда Кристијан Кеменеш а преноси британска агенција из Сегедина.
Талиб је границу прешао у уторак, првог дана важења нових прописа, а протеран је на годину дана, наводи Ројтерс.
14:07 - ХОРГОШ: МЕЂУ ИЗБЕГЛИЦАМА И БЕБА СТАРА ПЕТ ДАНА
Бебин отац Јусеф Аба Зед и мајка Анвар су на свом путешествију прошли кроз Турску, Грчку, Македонију и Србију, а сада више не знају куда ће пошто су остали "заглављени" на српско-мађарској граници након што је Будимпешта подигла ограду са бодљикавом жицом и пооштрила прописе, преноси "Скај њуз".
Док је мајка, седећи на земљи, држи у наручју умотану у ћебе, Рахф спава и не знајући шта се око ње дешава, наводи британски канал.
13:54 - ЛАЦКО: ПРВЕ ИЗБЕГЛИЦЕ ИЗ КАЊИЖЕ КРЕНУЛЕ КА ШИДУ
Како преноси телевизија М1, он је за агенцију МТИ рекао да се и даље очекује прилив избеглица који се тренутно налазе на српско-мађарској граници код Хоргоша, као и аутобуса из Београда, мада много мање у односу на претходне дане.
Како се наводи, тренутно се у кампу одмарају они који су обавештени да не могу даље у Мађарску, али ипак чекају могућност преласка.
13:54 - НЕМАЧКА ПОЛИЦИЈА: КРИЈУМЧАРИ ЉУДИМА ПРОМЕНИЛИ ТАКТИКУ
У протекла 24 сата је више од 1.000 миграната ушло пешице у Немачку, у јужни регион Пасау, рекао је данас портпарол немачке федералне полиције Тимад Швајкл, а преноси АП.
Како је навео, изгледа да су их, у групама од 20 до 40 њих, до моста на граници довели кријумчари људима, који не желе да буду ухапшени.
Немачка је у недељу увела контроле на граници у покушају да ухвати кријумчаре и уведе ред у процедуре које спроводи пред таласом десетина хиљада избеглица са Блиског истока, подсећа америчка агенција.
13:45 - НОВИХ 50 ИЗБЕГЛИЦА НА ГРАНИЦИ СА ХРВАТСКОМ
Избеглице су до прелаза стигли такси возилима са југа Србије.
Како је репортеру Тањуга рекао један од њих, који путује са братом и његовом девојком, вожњу су им наплатили 150 евра.
На питање да ли зна куда иде, одговорио је да зна, да је то Хрватска и додао да им је циљ да дођу до Немачке.
Међутим, за разлику од њега било је и оних који су новинаре, али и екипу Црвеног крста Шид питали како тачно да уђу у Хрватску и зашто не могу на званични гранични прелаз, већ морају да иду кроз њиве.
"Да ли је то Европа и како ми одатле да дођемо у Немачку?", упитао је један од њих, и показујући палац упитао да ли ће у Хрватској морати да се региструју.
Екипа Црвеног крста Шид пристиглим избеглицама уручила је ланч пакете.
Како је Танјугу речено до сада их је, не рачунајући ову групу на том граничном прелазу, у Хрватску ушло око 330.
Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић објаснила је данас да је премијеру Зорану Милановићу предложила сазивање седнице Савета за националну безбедност јер се избегличка криза усложњава из сата у сат, па жели да зна да је Хрватска припремљена за новонасталу ситуацију.
Шефица државе поручује из истарског места Бале да не жели у Хрватској да гледа сцене какве се, како каже, "виђају у Македонији, Србији или Мађарској".
13:29 - СПРЕЧЕНА ХУМАНИТАРНА КАТАСТРОФА НА ГРАНИЦИ
Балог је на конференцији за новинаре рекао да ће Влада Мађарске са 200 милиона форинти подржати Црвени крст Мађарске, Екуменску организацију и Мађарски малтешки сервис који су заједно са сестринским организацијама у Србији претходних дана помагале избеглицама на граници.
Како преноси државна телевизија М1, Балог је као њихов заједнички задатак означио спровођење закона уз заштиту тражилаца азила, поготово деце.
12:44 - ЕЦБ: ИМИГРАЦИЈА ПОТРЕБНА ЕВРОПИ ЗА ПОВЕЋАЊЕ РАДНЕ СНАГЕ
У интервјуу Ројтерсу, Констанцио је подвукао спремност ЕЦБ да штампа нове новчанице, наводећи да је та институција у оквиру програма квантитативног лабављења купила знатно мање актива од својих колега у САД, Јапану или Британији, извештава агенција Ројтерс.
Констанцио је, међутим, упозорио да иако ЕЦБ може да повећа обим штампања новчаница, очекивања да је централна банка у стању да сама направи заокрет у економији еврозоне су нереална. Имиграција, како је рекао, међутим може помоћи.
Он се осврнуо на један од фактора који је одговоран за успоравање привреде еврозоне, а то је, према његовим речима, старење друштва и смањење радне снаге која ће у наредним деценијама наставити да опада.
"Ово је веома озбиљан проблем, јер годинама Европа извршава неку врсту колективног демографског самоубиства. За преокрет овог демографског тренда, промовисање наталитета није довољно. То такође мора да буде урађено кроз имиграцију. Ако тога не буде, стварамо велике потешкоће за остваривање раста и за благостање будућих генерација", изјавио је Констанцио.
Према његовим речима, ЕЦБ има могућност да прошири актуелне напоре за стимулисање привреде кроз програм квантитативног лабављења, али су Европи такође потребне америчка и кинеска привреда како би ишла напред.
Констанцио је упозорио да су потенцијали привредног раста Европе слаби, због фактора као што су смањивање тржишта рада.
"Потенцијални привредни раст је веома низак, а у актуелним условима страхујемо да ће ово бити дужи период ниског раста", изјавио је он.
Популација еврозоне је прошле године порасла за 0,25 одсто, при чему је седам од 19 земаља регистровало смањење популације. Насупрот томе, популација САД је порасла 0,75 одсто, док је Аустралија, која није имала рецесију од 1991. године, евидентирала раст популације од 1,4 одсто.
"Стопа незапослености у Европи је на веома високом нивоу од 11 одсто, што дестабилизује континент. Европске вредности су угрожене, као резултат страха који ствара незапосленост", изјавио је Констанцио.
12:36 - БИХ: БЕЗ ИЗБЕГЛИЦА НА ПРЕЛАЗИМА
Портпарол Граничне полиције Санела Дујковић потврдила је Фени да је та служба током последња два месеца предузела бројне активности у вези с избегличком проблематиком.
У оквиру активности су, прецизирала је, сачињени локални и регионални оперативни планови за поступање у случају доласка већег броја миграната и избеглица, односно њиховог масовног прилива на територију БиХ, којим је предвиђено прераспоређивање људских и материјално-техничких ресурса на делове границе где би се указала потреба.
11:54 - НЕИЗВЕСНА СУДБИНА ИЗБЕГЛИЦА НА ХОРГОШУ
Према незваничним информацијама мађарске власти би требало границу да отворе 48 сати по затварању, што значи да би за избеглице, које се налазе на овом граничом прелазу то било сутра ујутру, а да би отварање прелаза Хоргош 2 могло да уследи већ након поноћи.
"Надамо се да ће ово бити затварање прелаза на 48 сати, па ћемо видети да ли је након тог времена могуће да се нормализује саобраћај. Покушаћемо да што пре нормализујемо саобраћај", рекао је обиласка избеглица на Хоргошу министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.
Он је најавио да ће данас разговарати са мађарским колегама како би видели шта је могуће урадити на граничном прелазу Хоргош и истакао да је немогуће да Србија сама реши ту ситуацију.
Иначе, избеглице се налазе на "ничијој земљи", на и око ауто-пута где је разапето око стотинак шатора.
Пункт за регистрацију избеглица, који су у уторак отвориле мађарске власти, и данас ради. Испред је мања група људи која чека на регистрацију, али је то процедура која се, кажу, одвија веома споро.
Избеглице, које желе да се врате у Србију то не могу да учине преко званичног прелаза, већ их полиција упућује да то учине на другом месту дуж границе.
11:18 - ХРВАТИ "МАРИЦАМА" ПРЕВОЗЕ МИГРАНТЕ КОЈИ УЛАЗЕ У ХРВАТСКУ
Портал Јутарњег листа објавио је да међу избеглицама, посебно оним млађим, влада велики страх од хапшења у Хрватској.
Хрватски полицјаци неко су време уверавали избеглице да их у Хрватској не чека хапшење и покушали су им да објасне да не могу остати на локацији на којој се тренутно налазе.
Млади су Сиријци, након што им је хрватска полиција објаснила у каквој се ситуацији налазе, ипак пристали да уђу у полицјска возила, али тек након полицијског претреса.
Избеглице су новинару Јутарњег објасниле да је њихова једина жеља да наставе пут према Мађарској односно Немачкој.
Хрватски премијер Зоран Милановић рекао је данас у парламенту да је Хрватска спремна за прихват избеглица и да ће им помоћи да дођу до циља, а то су, како је рекао, најчешће скандинавске земље и Немачке.
У кругу полицијске станице у Товарнику налази се стотињак избеглица, у току је њихова регистрација, а након тога они ће бити превезени у Загреб, јавила је агенција Хина.
Како објашњава Келић, избеглице ће накнадно организованим превозом одлазити према Загребу.
Радници и волонтери Хрватског Црвеног крста ушли су у простор око полицијске станице у Товарнику где им деле воду, храну и хигијенске потрепштине.
Додала је да помоћ избеглицама у Товарнику тренутно пружа 30-ак волонтера Црвеног крста из целе Хрватске, а очекује се долазак још већег броја заинтересованих да помогну.
Према наводима медија, већина избеглица су Сиријци и Авганистанци.
10:54 - ПОНТА: СТРАХ МЕ ЈЕ ДА ЋЕ МАЂАРИ ДА ПУЦАЈУ НА ИЗБЕГЛИЦЕ
"Реалност је да у овом тренутку Евопа није спремна. Верујем да као и ја, европски лидери и грађани страхују да ће Мађари почети да пуцају на жене и децу. Да ли би то решило проблем? Мислим да би било само још горе", рекао је Понта, пренела је агенција Агерпрес.
Он је навео да избеглице треба третирати пре свега као људе, као и да је за избегличку кризу потребно европско решење, јер ниједна држава самостално не може да реши проблем, као и да су Румунија и Бугарска препуштене саме себи.
09:54 - У МАЂАРСКУ ИЛЕГАЛНО УШЛО 367 ИЗБЕГЛИЦА, СВИ УХАПШЕНИ
Судски поступак биће покренут против њих 316 због оштећења заштитне жичане ограде подигнутој на граници са Србијом, а осталих 51 особа биће оптужена за нелегалан улазак у Мађарску.
Ове године је кроз Мађарску прошло више од 200.000 избеглица, од којих већина жели да дође у Немачку.
Само у понедељак, рекордан број од 9.308 избеглица ушао је у Мађарску, пренео је АФП.
Према новом закону у Мађарској, за илегалан прелазак границе запрећена је казна затвора до три године затвора.
Та казна може бити повећана на пет година уколико починиоци при том оштете жичану ограду високу четири метра, која је још у изградњи дуж 175 километара дугачке границе према Србији.
Те намере критиковале су групе за заштиту људских права као и Савет Европе.
09:36 - ПРВА ГРУПА ИЗБЕГЛИЦА УШЛА У ХРВАТСКУ
Хрватски медији наводе да је у Товарник ушла мања група избеглица, међу којима су жене, мушкарци и деца.
Портпарол Вуковарско-сријемске жупаније је потврдио да је група избеглица ушла на територију Хрватске, али није прецизирао њихов број.
У раним јутарњим сатима у Шид су из Прешева стигла два аутобуса са избеглицама, која су кренула прошле ноћи, а очекују се још три, јавља Тањугов извештач са лица места.
Према подацима које је извештач Танјуга добио од припадника међународних организација, до 7.30 сати у Ссид је, како аутобусима, тако и таксијима, пристигло око 80 избеглица, које су наставиле пут пешице на територију Хрватске.
Аутобус, који је екипа Тањуга затекла, искрцао је путнике у близини прелаза Товарник, на километар од хрватске територије.
Избеглице су копненим путем, заобилазећи званични прелаз, кренуле у правцу хрватске територије.
Надлежне власти очекују још три аутобуса, која су током ноћи кренула из Прешева, али и наставак таласа избеглица у том делу Србије.
Хрватски медији пренели су да неколицина појединаца, претпоставља се између седам и десет особа, ухапшено је након што су се одвојили од главне групе те илегално ушли у Хрватску прелазећи границу преко поља и њива.
Они се, како се наводи, тренутно налазе у полицијској станици у Товарнику, где се чека долазак преводиоца.
09:34 - РУМУНИЈА ТРАЖИ САСТАНАК И ОБЈАШЊЕЊА ЗБОГ ДИЗАЊА ОГРАДЕ
Такође, амбасада тражи и додатна објашњења за такве планове, саопштило је Министарство спољних послова Румуније, а пренела румунска агенција Ађерпрес.
У Будимпешти, министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто је јутрос оштро осудио примедбе румунског премијера Виктора Понте који је рекао "Мађарски политичари нису ништа бољи од сиријских и либанских а чији држављани беже из земље", пренео је МТИ.
"Виктор Понта је јуче изгубио самоконтролу и његове неразумне изјаве увредиле су читаву Мађарску. Цивилизовани европски политичари не користе тако оштре клевете. Његове примедбе имају само једно објашњење а то је да је он потпуно изгубио упориште у румунској домаћој политици", каже се у саопштењу.
Понта је недавно изјавио да ће "Румунија поступати са избеглицама као са људским бићима, не као мађарски суседи који их као стоку терају штаповима и издају им бројеве".
Шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто окарактерисао је јуче изјаве румунског премијера као "чисте лажи", додајући да су оне непримерене за једног лидера 21. века.
Јуче када је и физички затворена граница са Србијом, званична Будимпешта је одлучила да изради план за постављање ограде и дуж границе са Румунијом, што је наишло на критике Букурешта.
Министарство спољних послова Румуније саопштило је у уторак да подизање ограде између две чланице ЕУ, које су при томе и стратешки партнери, не сматра поилитички коректним, те да није у складу с европским духом, о чему је обавештена мађарска страна, навео је Ројтерс.
09:31 - ЛЕ ПЕН: НАВАЛА АЗИЛАНАТА КАО ИНВАЗИЈА ВАРВАРА НА РИМ
Ле Пен је раније повлачила паралеле с муслиманима у Европи и нацистичком инвазијом.
"Ако ништа не предузмемо, овај прилив миграната биће као инвазија варвара у ИВ веку, а и последице ће бити исте", поручила је Ле Пенова на скупу своје странке у Арпажону у близини Париза, уочи регионалних избора.
"Морамо одмах да зауставимо ово лудило, како би спасли своје друштво, слободу и идентитет", нагласила је она.
Ле Пенова је оптужила и владајућу коалицију и странку бившег председника Николе Саркозија УМП, као и Социјалистичку партију садашњег шефа државе Франсоа Оланда за, како је рекла, "први талас долазећих миграната", пренела је "Русија данас".
"Лидери су понудили да приме мигранте, а да нису питали своје грађане, а то су исти лидери који су уништили Либију и наставили да дестабилизују Сирију", оценила је Ле Пенова.
09:09 - У ШИД СТИГЛИ ПРВИ АУТОБУСИ СА ИЗБЕГЛИЦАМА
Према подацима које је извештач Танјуга добио од припадника међународних организација, до 7.30 сати у Ссид је, како аутобусима, тако и таксијима, пристигло око 80 избеглица, које су наставиле пут пешице на територију Хрватске.
Аутобус је искрцао је путнике у близини прелаза Товарник, на километар од хрватске територије.
Избеглице су копненим путем, заобилазећи званични прелаз, кренуле у правцу хрватске територије.
Надлежне власти очекују још три аутобуса, која су током ноћи кренула из Прешева, али и наставак таласа избеглица у том делу Србије.
Пошто се нико од путника из првог аутобуса није вратио у земљу, надлежни процењују да су хрватске власти очигледно прихватиле избеглице.
За сада је нејасно да ли су избеглице у потпуности промениле руту па уместо преко Мађарске, пошто је та земља затворила своје међе, до Западне Европе покушавају да стигну преко Хрватске.
Међу избеглицама које су пристигле аутобусом из Прешева био је и Авганистанац Али, који је са супругом и двоје деце 60 дана на путу.
Он је Танјугу рекао да је напустио своју домовину пошто је остао без посла и да трага за бољом будућношћу.
Иначе, у Шиду је некадашња дечија болница "Принциповац" припремљена за прихват избеглица, а тај објекат се налази на само стотину метара од граничног прелаза Сот.
"Припремили смо објекат за прихват избеглица", рекао је управник објекта Радослав Милошевић.
У прихватни центар биће примане избеглице које буду долазиле организованим, а не индивидуалним превозом.
У некадашњој дечјој болници од раних јутарњих сати чека се на долазак аутобуса са избеглицама који су кренули из Прешева, али су се избеглице одлучиле да не свраћају у прихватни центар, већ да одмах крену на пут.
Мигранти се повукли на територију Србије, мађарска полиција поставља жицу уместо капије, повређено око 300 особа; Вучић позвао европске земље на солидарност | Свет | Novosti.rs
Нема коментара:
Постави коментар